Historie domu čp. 143 na Svatováclavském náměstí

K domům s nepřehlédnutelnou historií na Novém Hradci Králové patří čp. 143 na Svatováclavském náměstí, původně zájezdní hostinec "U Černého orla". Vzpomínky na své předky zaznamenal František Vejvoda (nar. 1933), který v rodinné podnikatelské tradici pokračuje.

Původně zájezdní hostinec koupil na tomto místě už můj pradědeček Antonín Vejvoda koncem 19. století. Později přikoupil ještě nedalekou zemědělskou usedlost, tzv. Pešinovu chalupu. U hostince zřídil zahradní restauraci - uprostřed zahrady stál kulatý altán pro hudbu, opodál zahradní parket, kuželník a hosté si sedali ke stolům na zahradní lavice. Pradědeček Antonín postavil v zahradě také velkou lednici, kde se v zimě ukládal do kopek led z rybníku, a přikrýval jej slámou. V létě se pak používal k chlazení piva. K lednici se přistavěl i malý výčep, v zahradě nechybělo ani osvětlení. Tato zahradní restaurace fungovala do roku 1940.

K samotnému domu čp. 143 nechal Antonín Vejvoda přistavět kolem roku 1900 sál a jeviště, kde se hrála divadla. Nejprve sem zajížděly herecké společnosti, poté tady hráli také Novohradečtí ochotníci. V sále fungovalo i první kino na Novém Hradci.  Sál sloužil také jako první tělocvična pro Dělnickou tělovýchovnou jednotu (DTJ).

Po okupaci Německem nám v roce 1940 zabavili sál i předsálí včetně zahrady. Sál sloužil jako sklad leteckých motorů, další náhradní díly se skladovaly na zahradě. V té době nás hlídali vládní vojáci.

Po 2. světové válce si armáda odvezla motory i náhradní díly, střídali se u nás národní hosté a ruská armáda, vše bylo na zahradě zničené. Můj otec s místními sportovci odtud odstranili altány i stromy a na zahradě vzniklo hřiště na českou házenou.

V sále po úpravě a vyčištění parket trénovali sokolové krasojízdu. Na jeviště se také umístily válce, na nichž se závodilo na kolech. Po roce 1950, kdy sportovci přestali sál využívat, si jej na krátkou dobu pronajala českobratrská církev a zřídila tady modlitebnu.

Stát naší rodině dům vyvlastnil v roce 1953, pro církev se našly jiné prostory a ze sálu a předsálí vybudovali samoobslužnou prodejnu PRAMEN - POTRAVINY. Obchod s potravinami jsme převzali po restituci majetku po roce 1990 a obchod s potravinami jsme zachovali. Už tady není zahradní restaurace, ale prodejna nazvaná Potraviny u Vejvodů. Na bývalé zahradní restauraci nyní stojí tělocvična.

Pokud se u nás rozhlédnete, uvidíte v obchodě stále portál jeviště, tak jak jej kdysi nechal vystavět můj pradědeček.

Přiblížil zajímavou historii rodného domu František Vejvoda.


František Vejvoda
František Vejvoda
Hostinec U Černého orla s rodinou Vejvodových kolem roku 1930
Hostinec U Černého orla s rodinou Vejvodových kolem roku 1930
Předělání hostince na prodejnu po znárodnění
Předělání hostince na prodejnu po znárodnění
Ve staré prodejně
Ve staré prodejně

Sokolové, kteří cvičili v sálu restaurace u Vejvodů - 1927

Pro Novohradečáky pořádáme před naším domem a obchodem v posledních 20 letech také kulturní akce. V posledních letech s námi při nich spolupracuje Komise místní samosprávy na Novém Hradci Králové. Oblíbené jsou například koncerty legendární královéhradecké Skautské kapely.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky